North Country Trail Association

Volunteer Awards: Past Recipients

Each year, the NCTA honors volunteers for their hard work on and for the North Country Trail.

The awards ceremony is held each year during the annual NCTA Celebration. Those who receive these awards have given exceptional service, often many years’ worth, to the North Country Trail and the North Country Trail Association. There are diverse award categories to represent the myriad of efforts put forth for the Trail.

 

Past Recipients

Boots on the Trail
Jennifer Catney, Marge Forslin, Chuck Hayden (2017), Bobbi Jo Gamache, Rennae Gruchalla, John Rarick (2018), Donna Noteware, Jim Gilkey, Zach Johns (2019), Jeff Landon, Mark Roberts (2020), Sara Balbin and Jackie Kruse, Teresa Nelson, Robert Courtois (2021)
Vanguard
Sen. Herb Kohl, Rep. David Obey (2000), Sen. Carl Levin, Rep. Ralph Regula (2001), Rep. Vern Ehlers (2002), Steve Peterson (2003), Rep. Phil English (2004), Gaylord Nelson (2005), Robert Hoffman, Ray Vlasak (2006), MN DNR, Rep. Oberstar (2007), Sen. Amy Klobuchar, Hank Ludtke (2009), Steve Bade, Tom Schackman, Mitch Bouchonville (2010), Rep. Tom Petri, Gretchen Cicora (2012), Rep. Richard M. Nolan, Carolyn Upton, Ray Burpo (2014), Sen. Kirsten Gillibrand, Dan Watson (2015), Matthew Gardner (2016), Sen. Debbie Stabenow (2017), Sen. Tammy Baldwin (2018), Dakota Hewlett, Will Mitchell (2019), Dan Vogler (2020), Wisconsin DNR Bureau of Parks and Recreation Management, M. Benois Walton (2021)
Trailblazer
REI (2000), Haworth, Inc. (2001), Lowell Area Community Foundation (2005), Cemex, Inc. (2006), Superior Publishing Corporation (2007), Scheel Sports (2008), Chuck McCready (2009), Itasca County Trails Task Force, Blandin Foundation (2010), Midwest Mountaineering (2011), W.K. Kellogg Biological Station, W.K. Kellogg Experimental Forest (2012), Colcom Foundation (2013), Plum Creek Timber Co. (2014), Consumers Energy (2015), Doosan Bobcat (2016), John Woollam Foundation (2017), Butler County (PA) Tourism and Visitor’s Bureau (2018), Mandy Huskey, Gunflint Lodge; Joe DeMuzio; REI Foundation (2020), Andrew Schlegal (2021)
Thomas L. Gilbert Lifetime Achievement
Tom Gilbert (1997), Derek Blount (1998), Emily Gregor (1999), Wes Boyd (2000), Howard Beye (2001), Rod MacRae (2002), Jim Sprague (2003), Gene Elzinga (2004), Gaylord Yost (2005), Dave Cornell (2006), John Leinen (2007), Bill Menke (2008), Al Larmann (2009), Ed Sidote (2010), Arlen Matson (2011), Irene Szabo (2012), Mary Coffin, Joan Young (2013), Harlan Liljequist (2014), Doug Welker (2015), Ray Vlasak (2016), Bobby Koepplin, Larry Hawkins, Jerry Trout (2017), Paul Haan, Tom Reimers, Marty Swank (2018), David Brewer, Peter Nordgren, Stan and Kay Kujawa (2019), Lorana Jinkerson, Tom Moberg, Ed Solstad (2020), Mike Stafford, Richard Naperala, Mick Hawkins (2021)
Distinguished Service
Wallace Doan (1988), Barbara A. Smith, John G. Hipps (1989), Ken Gackler, Ginny Wunsch (1990), Derek Blount, Tom Reimers (1991) Art Holland, Vince Smith (1992), Linda Mieke (1993), Rod MacRae, Gene Elzinga (1994), Baird Stewart (1995), Merrill C. Gilfillan, Wes Boyd (1996), Arden Johnson, Jim Sprague, Gaylord Yost (1997), Howard Beye, Pat Allen (1998), Bob Tait, Dave Cornell (1999), Martha Jones, Doug Welker (2000), John Leinen, Joan Young (2001), Werner Veit (2002), Al Larmann, Mary Kunzler Larmann (2003), Irene Szabo, Bill Menke, Arlen Matson (2004), Bill Coffin, Jim Burow, Pat Leinen (2005), Garry Dill, Dick Lightcap, Ron Rice (2006), Alicia Hoffarth, Bob Norlin (2007), Bobby Koepplin, Rick Adamson, Herb and Suzie Hulls (2008), Tim Calloway, Tana Turonie, Mary Coffin (2009), Kathy Eisele, Stan Kujawa, Lynne Nason (2010), Pat and Mary Hayes, Ed Solstad, Marty Swank (2011), Mick Hawkins, Lorana Jinkerson, Ron Sootsman (2012), Mike Stafford, Joe Smith, Dick Naperala (2013), Joyce Appel, Peter Nordgren, Larry Hawkins (2014), Ed Chappel, Deb Koepplin, Lynda Rummel (2015), Jerry Allen, Tom Moberg, Chuck Zosel (2016), Becky Heise, Chuck Vannette, Dave Brewer (2017), Kay Kujawa, Tim Mobray, Larry Pio (2018), Eileen Fairbrother, Dennis Garrett, Ed Bowen (2019), Mark VanHornweder, Joe Hardisky, Phil Anderson (2020), Bruce Johnson, Richard Lutz, Connie Julien (2021)
Trail Builder
Al Larmann, Mary Kunzler-Larmann (2001), Ron Rice (2002), Paul Haan (2003), RIchard Naperala (2004), Carter Hedeen (2005), Rick Adamson (2006), Lynda Rummel (2007), Scott Bowman (2008), Charlie Krammin (2009), Daryl Heise (2010), Chris Hoffarth, Bruce Johnson, Keith Klos (2011), Dave Brewer, Dick Kroener, Ed Morse (2012), Tom Moberg, Joe Hardisky (2013), Bobby Koepplin, Dennis Garrett, Ron Navik (2014), Marty Howden, Larry Meyer, Ron Sootsman (2015), Matt Branneman, Jeff Fleming, Gary Narum (2016), Tony Orsini, Bob McNamara, Jim Charvat (2017), Tom Hicks, Pat McNamara, Ed Scurry (2018), Matt Williams, Michael Schlicht, Jim Bradley (2019), Richard Ostheimer, Byron Guy (2020), Duane Lawton, Jamie Guy, Derrick Passe, Jack Miller, Bob and Jane Leedle (2021)
Trail Maintainer
Rolf Swanson (2001), Al Mitton (2002), Tom Learmont (2003), Eric Doyle (2004), Richard Krieger (2005), Keith Klos (2006), Mikie Muhman (2007), Jerry Werner (2008), Ed Chappel (2009), Cliff Stammer (2010), Clyde Anderson, Steve Kinne, John Pearson (2011), Katie Jo Blau, Ed Bowen, Lynda Rummel (2012), Dave Galbreath, Tony Rodriguez, Ronald Lyndquist, Ed Scurry (2013), Rich and Judy Ferguson, Phil Anderson, Warren Irle (2014), Jim Belote, Connie Julien, Dave Potzler (2015), Dave Adams, Dick Kroener, Jerry McCarty (2016), Chris Hoffarth, Reginald and Lucia Krueger, Phil Nimps (2017), Mel Baughman, Daryl Heise, Barb Isom (2018), Jim and Norma Matteson, Scott Sellers, Steve Hicks (2019), Bill Courtois, Cal Kangas, Doug Lawrence and Kathy Rea, Frank Lynn (2020), Chuck Church, Brian and Deb Charleson, Jerry Marek, Lawrence Eisinger, Joe Kravetz (2021)
Leadership
Peter Nordgren (2001), Gail Blakeley (2003), Jerry Trout (2004), Peggy Jones (2005), Greg Wisniewski (2006), John Heiam (2007), Marty Swank (2008), Ray Vlasak (2009), Annette Brzezicki (2010), Lee Fairbanks (2011), Joyce Appel (2012), Tim Hass (2013), Charlene DeWitt (2014), Florence Hedeen (2015), Duane Lawton (2016), Dennis Garrett, Mike Stafford, Sara Cockrell (2017), Loren Bach, Eric Longman, Dave Newman (2018), Andy Mytys, Cal and Jean Lamoreaux, Mary Campbell (2019), Beth Keloneva, Shari Sanderson, Brian Hager (2020), Brad Slagle, Michael Sekely, Carol Wright (2021)
Outreach
Paula Wilbur (2001), Richard Lutz (2002), Dave Cornell (2003), Al Larmann (2004), Andrea Skurka (2005), Bob McCafferty (2006), Kay Kujawa (2007), Pat Monahan (2008), Tom Garnett (2009), Brian Pavek (2010), John Stehle (2011), Larry Pio (2012), Todd McMahon (2013), Phil Nimps (2014), Mary Rebert (2015), Bruce Johnson (2016), Jane Norton, Jerry Warner, John and Dove Day (2017), Mike Wilkey, Gail Rogne, Eileen Fairbrother (2018), Debra Nero, Tom Dahle, Sam Bonifas (2019), Marianne Duvendack, Carol Wright, Mark Heise (2020)
Communicator
Werner Veit (2001), Angela Addington (2002), Aaron and Sharon Phipps (2004), Ginny Ruppe (2005), Joan Young (2006), Mick Hawkins (2007), Jo Taylor (2008), Lorana Jinkerson (2009), Irene Szabo (2010), Eileen Fairbrother (2011), Mary Rebert (2012), Becky Heise (2013), Susan C. Hauser, Linda Johnson (2014), Roger Hopkins (2015), Beth Keloneva (2016), Marty Swank, Kevin Smith, Marilyn Hoogstraten (2017), Charles Chandler, Bob Cooley (2018), Matthew Edmonds, Robert Haack, Tracy Hager (2019), Tina Harkins, Mary Brinks (2020), Janice Kessler (2021)
Rising Star
Ben Mourer (2001), Gillian Kreft (2003), Stratton Lucas (2005), Lukas Seltzer (2008), Joseph Bruenjes (2009), Jessie Rideaux-Crenshaw (2010), Adam Larson (2011), Students of Thornapple Kellogg and Maple Valley Schools (2012), Luke “Strider” Jordan (2014), Tim, Dan and Ryan Potzler (2015), Stephanie Hoffarth (2016), Jessica Bale (2017), Aurora Burton, Luc Albert, Charles Schutt II (2018), Hannah Mowry, Linus Branigan, Nick Perrounteau and Jackson Johns (2019), Lynnae Branham, Austin Horning, Marisa Hoffarth (2020), Trevan and Connor Pfennig, Jake Deal, Chase Gregory (2021)
Sweep
Brooks Kindel (2001), Len and JoAnne Baron (2002), Harlan Liljequist (2003), Atley Oswald (2004), Char Chandler (2005), Peter Edmunds (2006), Deb Kreiger (2007), Ed Ronkowski, Becky Heise, Peter Wybron (200*), Stacy Scheel, Harvey Johnson, Florence Hedeen (2009), Barb Pavek, Mike Trieschmann (2010), Marge Forslin, Karen Klos, Don Penly (2011), Laura DeGolier, Mahlon Hurst, Charles Krammin (2012), Larry Blumberg, Diane Winston, Paul Henry (2013), Ken Rugaber, Paul Johnson, Jarret Lobb (2014), Robert Leedle, John Pearson, Jacqui Wensich (2015), Steve Catherman, Mary Moberg, Gary Johnson (2016), JoAnn Pearson, Karen Stenberg, Steve Webster (2017), Rita Oswald, Michael Schlicht, David Wright (2018), JoEllen Sokoloski, Robert Stein, Vickie Swank (2019), Mary Berube and John Schrock, Rick and Sher Eiler (2020), Bob Cooley, Darleen Warren, John Fomusa (2021)
Friend of the Trail
Ramona Venegas, Scott Tichy (2004), Dorian Grilley, Mark Carlstrom (2005), Wally Chappel, Ron Kantola (2006), Kent Goeckermann, Harvey Tjader (2007), Peter Frank, Jim Sessions: U.S. Forest Service Allegheny National Forest (2008), Kevin Stankiewicz, John Kwapinski (2009), Barbara Boyle, Karen Larsen (2010), Bob Christensen, Scott Peterson (2011), Melanie Fullman, Andru Jevicks (2012), Butler County (PA) Tourism and Visitor’s Bureau, Dan Bickel (2013), Grand Marais, MI Chamber of Commerce, Cindy Schwehr (2014), Dave Jaunese, Neil Woodworth (2015), Matt Rowbotham, Gary Werner (2016), Craig Krepps, Mary Lee Nielson, Greg Owens (2017), Andy Zepp, Kris West and Zachary Odell of Finger Lakes Land Trust, Jamie Lowe of U.S. Forest Service, MN, Tyler Modin of Fort Ransom State Park, ND (2018), Michigan Department of Natural Resources, Colleen Lynema, Jane Anklam (2019), Denny Caneff, Jack Norland, Richard Lutz (2020), Eric Peterson, Greg Bernu, Audubon National Wildlife Refuge Staff (2021)
Outstanding Private Landowner
Randy Lehman (2011), Dennis Garrett (2012), Scott Holman (2013), Tom Lakenen, Doug and Pam Boor (2014), Scott Bowen (2015), Stone Quarry Hill Art Park (2016), Joe Dabes (2017), Ron and Grace Hutchinson (2018), Tara East of Cheff Therapeutic Riding Center, and Mines & Meadows ATV/RV Resort (2019), Sasha Ospina, Circle Pines Center (2020), David and Geraldine Wregge, Marlys Groff (2021)
Blue Blazes Benefactor
Werner and Marianne Veit (2004), Byron and Margaret Hutchins (2005), Walter Srogi (2007), Harmon Strong (2008), Peggy McRae (2009), Jim Weiske (2010), Garry Dill (2011), Jack Cohen (2012), Dave and Jan Cornell (2013), William Lynch and Barbara Manger of Lynch & Lux Foundation (2014), Susan Yee (2015), Bethany Thomas (2016), Ron Horn, Lorana Jinkerson (2017), Tom and Mary Moberg, Helen Brooks (2018), Roger and Whitney Bagnall (2019), Cecil Dobbins, Cheryl and Mark Kreindler (2020), Jerry and Nancy Fennell, Larry Bell, Jan Ulferts Stewart and Jim Stewart (2021)
NCTA Honor Awards, Fall 2020
Thomas Dahle, Tim Bauer, Allan Schroden, Stephanie Hogan, Matt and Erika Johnson, Dan Geiger, Michael Loscheider, Matt Davis, Nikk Adams, Kevin Schram, Bethany Thomas, Joe Kravetz, Cathy Flory, Steve and Patricia Bielke, Denise Herron, Paul Bush, Fred A. Gewirtz, Erik Baron, Shari Sanderson, Annie and Dave Matz, Renee Penny, Peter Bennett, Steve Hatting, Arlene Steimle, Mac Aurelius, Ryan Bowles, Tom Rohr, Deb and Brian Charleson, Lynn Kotermanski, Gary Rhoades, Dave Kazmierczak, Tom Tefft, Dave Priester, Michael Daly, Walter Hayes, and Norm Kuchar.

National Park Service Awards

The following volunteers are recognized for cumulative hour milestones reached in 2020:

10,000 Hours
Marty Swank
4,000 Hours
Kathleen Eisele and John Pearson
2,500 Hours
Carol Detrie, Tom Garnett, Rennae Gruchalla, Becky Heise, Herb Hulls, Suzanne Hulls, Jerry McCarty, JoEllen Sokoloski, and Matthew Williams
1,000 Hours
Mel Baughman, Jim Bradley, Eric Campbell, Mary Campbell, Brian Hager, Tracy Hager, Patrick Hayes, Frank Lynn, Mary Moberg, Derrick Passe, Kevin Schram, Mark Wadopian, and Ellie Williams
400 Hours
Terry Blackstone, Eric Campbell, Mary Campbell, Mike Chapple, Deborah Charleson, Judy Conrad, Robert Courtois, Richard Glasgow, Tina Harkins, Steve Hatting, Byron Henry, James Hop, Karl Jensen, David Kazmierczak, Thomas Lane, Jill Nordin, Tom Norton, Richard Ostheimer, Renee Penny, Mark Roberts, James Rowan, Jan Ulferts Stewart, Tim VanNest, John Willis, and Gene Wimmer
200 Hours
Leslie Akre, Catherine Albert, Luc Albert, Tracey Anderson, Danny Austin, Patricia Bielke, Stephen Bielke, Terry Blackstone, Dan Campbell, Tom Dahle, Linda DeYoung, Steve Hatting, Kenneth Holst, Mark King, Michael Loscheider, Brian Loutzenhiser, Kevin Mackie, Tom Meinik, Lou Morrison, Hannah Mowry, Kent Nordin, Renee Penny, Timothy Rockey, Thomas Rohr, Stephen Sondrol, Jan Ulferts Stewart, William Stone, and Laura Thomas
100 Hours
Tracey Anderson, Terry Blackstone, Mike Bradley, Dan Campbell, Tom Dahle, Ian Kotz, Tom Meinik, Renee Penny, Thomas Rohr, William T. Smith, Laura Thomas, and the NMU Conservation Crew